Phone
PZT - CMT
8:00 - 18:00

0.224 573 85 85

Aileden biri corona virüsüne yakalandığı zaman, diğerlerine hemen bulaşır mı? Yayılma oranı maalesef yüksektir, çünkü hava yoluyla damlacık formunda bulaşabilir. Fakat yayılmaması için yinede tüm önlemler alınmalıdır. Harvard School of Public Health profesörleri yayılma riskini düşürmek için 6 tavsiyede bulunuyor.

Ailenizden biri corona virüse yakalandığı zaman ne yapabilirsiniz veya ne yapmanız gerekir? Joseph Allen ve Marc Lipsitch profesörlerin verdiği tavsiyeler. Virüse yakalanıp yakalanmadığınızı hızlıca bir test ile kontrol etmeniz gerekir.

1. Virüse yakalanın kişiyi izole edin

Evinizden biri ateş, öksürme, halsizlik gibi belirtiler gösterdiğinde onu bir odada izole etmeniz gerekir. Odanın kapısı kapalı kalmalıdır. Ayrıca kişinin bulunduğu odaya girmeniz gerektiğinde üstünüzü değiştirmeniz tavsiye edilir. Böylece virüsün giyim üzerinden yayılma riski düşürülür.

2. Düzenli bir şekilde havalandırma sağlayın

Nefes alma, öksürme ve hapşırma ile havaya bulaşır. Deneyimler, düzenli bir havalandırma sağlandığında virus partiküllerin azaldığını gösteriyor. Harvard profesörleri virüsün hava yoluyla bulaşma riskinin böylece düşürülebileceğini belirtiyor.

3. Mobil hava filtreleri kullanın

Lipsitch ve Allen profesörleri odaya mobil filtreler yerleştirmenizi tavsiye ediyor. Bunun için HEPA H14 filtreleri idealdir. %99.995’lik filtreleme oran demek; bir H14 filtresindeki 100.000 asılı partikülden 99.995 partikülün filtrelenip tutulduğu yani ortam havasına verilmediği, filtreden yalnızca 5 adet partikülün geçeceği anlamına gelmektedir

4. İdeal nem oranı sağlayın

Virüsler çok kuru havayı sever. Nemlendirme cihazı kullanarak nem oranını 40 ila %60’a getirebilirsiniz. Nem oranı %30 altına düştüğünde çok kuru bir nem oranı oluşur, damlacık formu kurur ve virüs daha uzun bir süre yayılabilir. Trotec nemlendirme cihazları ile ideal ortam havası sağlayabilirsiniz.

5. Yüzeyleri düzenli bir şekilde temizleyin

Malzemeye göre bu virüs kendini bir kaç saate kadar bağlayabilir. Bundan dolayı çok kullandığınız objeleri ve yüzeyleri temizlemeniz gerekir: kapı kulpları, şalterler ve örneğin klavyeler.

6. Lavabo hijyenine dikkat edin

Sars-CoV-2 tuvalet kullanımlarında tespit edilmişti. Mesela Covid-19 semptomları gösteren küçük çocuklarda tuvalete gittiklerinde’de bir aya kadar virüs tespit edilmişti. Tuvaleti temizlediğinizde partiküller havaya dağıldığı için ve 30 dakikadan fazla havada kalabildiği için profesörler kapağı kapalı ve pencereyi açık tutmanızı tavsiye ediyor. Her kullanımdan sonra temizlenmesi ve havalandırılması gerekir. Elinizi düzenli olarak yıkamanız çok önemli bir noktadır.


  • Apr 17, 2020
  • Yorumlar: 0
Yorumlar: 0

Henüz yorum yapılmamış

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Zorunlu alanlar işaretlidir.*